Ruha parasetamol etkisi: Anne kucağı (-ya da regresyonun faydaları)

IMG_0459

Başlamadan bir hatırlatma bilgisi: (kaynak wikipedia)

“Baş ağrısı, migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir.”
…………..
Dün normal, sıradan bir gündü.
Ben sabahtan işe gitmiştim, Can anneanne ve dede ile kalmıştı. Sonra onu alıp eve geldik. Yemek yedik, banyo faslı vs ile yatmaya kadar geçen sürede her şey bizim evin “normal” halleriydi (Arada bağırmalar, uyarılar, kovalamacalar, ilaç fasılları vs.).

Sonra neyin tetiklediğinin farkına bile varmadan Can’ın ağzından şunlar döküldü: “Ben eve gitmek istiyorum anne..”. Biz eşimle birbirimize bakarken sonraki yarım saat için gözyaşları içindeki kuzumuzdan şunları da duyduk:
“Ben GERİ gitmek istiyorum anne…”
“Ben EVE GERİ gitmek istiyorum anne..”
Son olarak ise;
“Ben DOĞDUĞUM EVE GERİ GİTMEK istiyorum anne…”
Dııttt…………..

Neler hissettim bir bilseniz. Herhalde ayna nöronlar sayesinde onun hissettiklerinin aynısını: kafa karışıklığı, hüzün, acı, karmaşık daha bir çok duygu.. İki hafta önce bir vesile ile Can’a eskiden yaşadığımız evlerden birini (2 tane var) göstermiş ve biraz o evden konuşmuştuk. Ama bu cümleler öyle gümbür gümbür geldi ki, Freud’un kulaklarını çınlatmamaya imkan yoktu..

Ne mi yaptım? Şoktan çıkınca kucağıma aldım uzun uzun sarıldım. Ağzımdan şunlar döküldü: “O evde bebektin di mi? Bebek olmak daha güzel bazen, bir de daha kolay değil mi?, hep benim kucağımdaydın..” Ben bunları söylerken Can hıçkıra hıçıra ağlamaya başladı.. Sonra kucağımda 108 cmlik haliyle kıvrıldı, tortop oldu, “Bana ninni söyle anne” derken kucağımda uykuya daldı..

Şimdi deyin bana anne kucağından daha etkin bir ağrı kesici var mıdır? – derdiniz ne olursa olsun (Tüm anneleri bu vesile ile öperim.. )

Uzman diliyle: Neden en güzel mantıyı sizin/bizim annemiz yapar? Neden onun yaptığı reçelin içine de aynı çileği, toz şekeri, limon suyunu koyarız da ı-ıh onunki gibi olmaz bir türlü? Ya da “O” nasıl olur da tüm acıları “Öpeyim de geçsin” deyiverince uçurur düştüğümüzde dizimizden, terk edildiğimizde kalbimizden…??

Annenin yanında hep çocuksunuzdur. Anneniz sağsa (şanslısınız ki hala..) sizin çocukluğunuz devam eder.. 55 yaşında da olsanız “anne” yanı sizi “çocuk” kılar. Çocuksanız da zor anlarınızda istediğiniz kadar “regres” olup “gerileyebilirsiniz”. Bu terim psikanaliz kuramının kurucusu Freud’un savunma mekanizmalarından birinin adı. Kişinin stres veya baş edebileceğinden büyük bir durumla karşılaştığında “yetişkin” formunda değil de “çocuk” formunda davranmasını sağlayarak bir anlamda egoyu tutan/koruyan bir sistem. Ego ezilip dağılmadan devreye giren bu sistem, benliği geri çekiyor, onu baş edebileceği döneme geri götürüyor. Ardından da buradan sağlıklı bir şekilde çıkmasına imkan tanıyor.

En basit hali ile, kardeşi olan çocukların altlarını ıslatmaları ile akla gelen regresyon aslında daha çok her bireyin hayatında karşısına çıkan eşikleri atlamanın bir yolu..

Regresif tepkiler anne babalar için şaşırtıcı veya yorucu da olsa, böylesi bir tepki zincirindeyken yapılacak iki önemli adım var:
1.Çocuğun regresyonuna izin vermek, onu tutmak ve taşımak (hem fiziksel anlamda sarılmak, taşımak hem de ruhani anlamda onu tutmak),
2.Diğeri ise, çocuğun bu dönemden rahat geçebilmesi için elini tutarken bir yandan da “büyüme”nin güvenli olduğunu ve yine yanınızda olduğunu anlatmak/söylemek/belli etmek..

Büyümek çok da kolay değildir, şenlikli bir geçiştir belki ama aynı zamanda büyümek uzayan kemiklerinizin sızısıdır aslında..

Reklamlar

Ruha parasetamol etkisi: Anne kucağı (-ya da regresyonun faydaları)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s